Методична скарбничка
Конспекти уроків для 5 класу
ТЕМА І МУЗИКА ЯК ВИД МИСТЕЦТВА
УРОК 1
Тема. Мистецтво звуків.
Мета. Ознайомити з особливостями музичного мистецтва, розглянути поняття «музика», «музичне мистецтво», дати знання про специфіку музичного мистецтва та шлях музичного твору від композитора до виконавця і слухача, розглянути зв'язки музики з іншими видами мистецтва (образотворчими мистецтвами, театральним та кіномистецтвом, цирком, хореографією).
Розвивати вміння учнів уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження від прослуханого твору,розвивати вміння знаходити спільні риси між видами мистецтва.
Прищеплювати інтерес до слухання класичної музики та виконання дитячих пісень українських композиторів.
Тип уроку: комбінований, урок введення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора П.І. Чайковського.
Основні поняття для засвоєння: «музика», «музичне мистецтво», музика як вид мистецтва, зв'язок музики з іншими видами мистецтва. Твори, що вивчаються на уроці:
• П.І. Чайковський. Мелодія для скрипки та фортепіано.
• «Веселкова пісня». Муз. О. Янушкевич, сл. М. Ясакової розучування.
Хід уроку
I. Організаційний момент
1. Вхід під пісню про школу. Мотивація до навчання.
2. Музичне вітання.
II. Мотивація до навчальної діяльності.
1. Мотиваційна співбесіда
2. Оголошення теми уроку
III. Етап засвоєння нових знань
1. Бесіда з учнями про Країну музичного мистецтва.
Слово «музика» походить від грецького слова, що означає «мистецтво муз». У міфах Стародавньої Греції розповідається про дев'ять муз, кожна з яких представляла своє мистецтво або науку. Так із глибини віків, за грецькими міфами, мистецтво муз дало початок музичному мистецтву, яке супроводжує людину все життя. Щодня музика запрошує нас у дивовижний світ чарівних звуків, який «говорить» з нами неповторною мовою. Звуки сплітаються в мотиви, утворюють мелодії, а ми, слухачі, - уявляємо картини та образи, які музика «намалювала» за допомогою звуків.
Серед розмаїття музичних творів є інструментальні, які виконуються на музичних інструментах, та вокальні твори, які виконуються голосом.
2. Музичний словничок
Музичне мистецтво - це вид мистецтва, в якому зміст передається за допомогою впорядкованих музичних звуків.
Музика міцно пов'язана з іншими видами мистецтва, які оточують наше життя.
3. Робота зі схемою
ЗВ'ЯЗОК МУЗИКИ З ІНШИМИ ВИДАМИ МИСТЕЦТВА.
Музика пов'язана із: словом (в пісні, опері); сценічною дією (в театрі, кіно, цирку); танцем і жестом (в балеті); візуальними образами, які мають свою «застиглу музику» (в образотворчому мистецтві).
4. Музичне сприймання. П.І. Чайковський. Мелодія для скрипки та фортепіано.
5. Аналіз музичного твору
- Чи сподобалась вам прослухана мелодія? Чим саме?
- Про що розповідала музика?
- До якого жанру належить цей твір? У чому його особливість?
- Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати?
- З яким видом мистецтва можна пов'язати цю мелодію?
- Складіть вірш до твору П. Чайковського, використовуючи такі слова: в гості, ніжну, скрипка, заспівала, завітала, пісню.
6. Шлях музики від творця до слухача - робота зі схемою.
7. Виконання творчого завдання до слухання музики.
Мелодія твору неповторна. Розгляньте подані слова. Які з них найбільше відповідають характеру твору? Назвіть їх.
Мелодійна, співуча, ніжна, лірична, схвильована, сумна, енергійна, радісна, жартівлива, жалібна, святкова.
8. Фізкультхвилинка «Танцюємо з героями мультфільмів».
IV. Вокально-хорова робота
1. Повторення правил співу. Розспівування. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу.
2. Розучування пісні. «Веселкова пісня» муз. О.Янушкевич, сл. М.Ясакової.
Знайомство з піснею та її змістом, розучування мелодії першого куплету та приспіву. Виконання першого куплету, приспіву під акомпанемент інструмента.
3. Виконання творчого завдання з музикування.
Для виконання завдання треба обрати улюблений ударний інструмент і створити музичний супровід до пісні. Перший крок - прослухати уважно мелодію та відбити ритмічний малюнок мелодії пісні. Другий крок - заспівати і заграти одночасно. Визначення найкращих виконавців.
V. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
- Які види мистецтва ви знаєте? Чим вони споріднені між собою?
- Що поєднує музику з іншими видами мистецтва? Розкажіть.
- Дайте визначення музичному мистецтву.
- Твір якого композитора ви слухали? Які його твори ви пам'ятаєте?
- Розкажіть, як музика, створена композитором, доходить до слухачів. Хто бере участь у цьому процесі?
VI. Домашнє завдання.
Послухайте сучасну естрадну композицію «Пісня ельфа» у виконанні ірландської скрипальки Фінооли Шеррі та норвезького композитора і піаніста Рольфа Ловланда. Порівняйте її з твором П.Чайковського. Що в них спільне, а що - відмінне ?
Послухайте музику та знайдіть її зв'язки з іншими видами мистецтва, які ви знаєте.
Розкажіть своїм рідним і друзям про вашу улюблену пісню, заспівайте її.
VII. Вихід з класу під марш.
Урок 2
Тема. Історія музичного мистецтва.
Мета. Ознайомити учнів з історією музичного мистецтва та його специфікою, розглянути поняття «народна» та «професійна» музика, а також відмінності між ними; ознайомити з особливостями професійної музики на прикладі музичного твору К. Ґлюка, розглянути поняття «мелодія» як засіб виразності музики.
Розвивати вміння надавати характеристику мелодії музичного твору як засобу виразності музики, розповідати про уявлений музичний образ музичного твору, розвивати вміння виконувати пісню під супровід фонограми, розвивати навички вміння учнів уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження.
Виховувати інтерес до класичної музики та ціннісне ставлення до мистецтва.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора К. Ґлюка.
Основні поняття для засвоєння: «народна» та «професійна» музика,
«мелодія» як засіб виразності музики. Твори, що вивчаються на уроці:
- К.В. Ґлюк. Мелодія з опери «Орфей та Еврідіка».
- «Веселкова пісня». Муз. О. Янушкевич, сл. М. Ясакової - виконання.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
1. Вхід під музику К. Ґлюка «Мелодія».
2. Музичне вітання.
II. Актуалізація опорних знань
1. Робота в парах
2. Обмін учнів музичними враженнями
III. Мотивація до навчання.
1. Мотиваційна співбесіда
2. Оголошення теми уроку
IV. Етап засвоєння нових знань
· Бесіда з учнями про історію музичного мистецтва.
Музика виникла дуже давно. Існують різні погляди на її зародження. Деякі вчені вважають, що музика з'явилася з інтонації збудженого мовлення або співу птахів та голосових звуків тварин, від ритмів роботи первісних людей, їхніх звукових сигналів або магічних заклинань. У міфах багатьох народів музика - могутня сила, яка здатна керувати природою, приборкувати тварин та зцілювати людей. Ще Піфагор застосовував музику для лікування хворих, а Платон та Аристотель побудували цілу систему музичного виховання.
Люди з давніх часів створювали різні музичні інструменти. В Африці, Південній Америці, Азії декілька сторіч тому корпусом для струнних інструментів був звичайний гарбуз, а в арабському інструменті ребабі - панцир черепахи. Стародавні рибалки виготовляли інструменти з мушель, а гончарі - з глиняних горщиків. Приблизно п'ять тисяч років тому ассирійці та вавилоняни створили чотириструнний інструмент із дерев'яним корпусом - перший зразок знаменитої багатострунної лютні...
Музичне мистецтво пройшло великий історичний шлях свого розвитку - від найдавніших часів до наших днів. Це цілі епохи, які мали свої напрями та стилі: від музики стародавнього світу, епох Середньовіччя та Відродження, бароко, класицизму, романтизму, модернізму до сучасної електронної та естрадної музики.
Музику поділяють на народну та професійну.
Народна музика - це традиційна музика різних народів та регіонів; часто передається з покоління в покоління усно. До народної музики належать народні пісні, інструментальні твори та музика до танців.
Професійна музика - це музика, створена композиторами; вона написана в певному жанрі, музичній формі, має свої засоби виразності та відображає музичний образ, який створив її автор.
· Музичне сприймання. К.В. Ґлюк. Мелодія з опери «Орфей та Еврідіка».
· Аналіз музичного твору.
- Яким ви уявляєте Орфея? Про що розповіла вам його мелодія? Як ви гадаєте, у чому чарівність цієї мелодії?
- Якими словами можна описати цю мелодію?
- Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати?
- Який міф став основою музичного твору? Розкажіть його зміст.
- Як ви гадаєте, чим ця історія пов'язана з історією музики?
4. Музичний словничок
Мелодія - це засіб виразності музики, що допомагає створити музичний образ. Це одноголосне вираження музичної думки; основний елемент музики. Музичний твір мелодійного, співучого характеру композитори іноді називають «мелодія».
5. Знайомство з творчістю композитора:
Крістоф Вїллібальд Ґлюк - німецький композитор, автор понад 100 опер. Він був різнобічно обдарованим музикантом - грав на багатьох інструментах, співав, добре знав особливості балетного мистецтва, був видатним оперним диригентом. Опера «Орфей та Еврідіка» написана на основі давньогрецького міфу про співака і поета, який знав особливу силу музики.
Про оперу К. Ґлюка:
Давньогрецький міф розповідає про Орфея - уславленого співця і поета, сина річкового бога - царя Еагра (за іншими міфами - син Аполлона) та музи Калліопи. Спів Орфея та його гра на золотій кіфарі зачаровували не тільки людей, а й звірів, дерева, скелі; його пісні вгамовували навіть розбурхане море. Своєю чудовою грою на кіфарі та співом він допомагав людям. Спів Орфея підкорив злих фурій, які пропустили його в царство тіней Азда і допомогли побачити кохану Еврідіку. Орфей загинув, але його мистецтво живе й досі допомагає людям.
6. Виконання творчого завдання.
Прослухайте мелодію композитора К.В. Ґлюка ще раз й створіть на папері за допомогою пензлика та акварельних фарб той образ, який навіяла вам музика.
7. Фізкультхвилинка «Подаруємо всім веселий настрій».
V. Вокально-хорова робота
1. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу
2. Виконання пісні. «Веселкова пісня». Муз. О. Янушкевич, сл. М. Ясакової.
Розучування другого та третього куплетів пісні. Виконання окремих складних елементів мелодії пісні з ритмічним супроводом. Відпрацювання засобів виразності пісні: нюансів, відтінків, характеру тощо. Виконання пісні під акомпанемент та фонограмний супровід.
3. Виконання творчого завдання «Музичний супровід до пісні».
Розгляньте графічне зображення мелодії пісні. Тут є короткі та довгі звуки. Короткі проплескайте руками, а довгі «відбивайте» ногами.
VI. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія. Використання технології «мікрофон».
- Що ви знаєте про історію виникнення музики?
- Чим давня музика відрізняється від сучасної?
- На які види поділяється музика?
- Назвіть музичний твір про чарівну силу музики.
- Розкажіть міф про Орфея.
- Яка музика на уроці вам запам'яталася найбільше? Розкажіть про неї.
VII. Домашнє завдання.
Послухайте музику, яка вам подобається. Чи схожа вона на мелодію Орфея? Роззирнувшись довкола, ви побачите творіння людської думки та людських рук - споруди. Чи мають вони власну музику? Відшукайте будівлі, які можна було б «оживити» мелодією Орфея.
VIII. Вихід з класу під музику К. Ґлюка «Мелодія».
Урок 3
Тема. Мистецтво відкриває світ.
Мета. Ознайомити учнів зі значенням музики в житті, побуті людини та сучасному медіа-просторі, ознайомити з творчістю Й. Баха, особливостями музичного жанру «арія», розглянути поняття «шедевр».
Продовжувати розвивати вміння давати характеристику мелодії музичного твору як засобу виразності музики, розповідати про уявлений музичний образ музичного твору, розвивати вміння виконувати пісню під супровід фонограми, розвивати навички вміння уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження.
Виховувати інтерес до музичних світових шедеврів та творчості Й. Баха.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему. Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора Й. Баха.
Основні поняття для засвоєння: «арія», «шедевр», музика в нашому житті.
Твори, що вивчаються на уроці:
- Й.С. Бах. Арія з оркестрової сюїти № 3.
- «Все це потрібно мені». Сл. та муз. А. Житкевича - розучування.
Хід уроку
I. Організаційний етап
1. Вхід під музику Й. Баха.
2. Музичне вітання.
II. Перевірка засвоєних знань.
Опитування в групах, виконання завдань: перша група - намалювати схему видів мистецтва, які пов'язані з музикою, друга група - заповнити таблицю.
III. Мотивація до навчальної діяльності.
1. Мотиваційна співбесіда
2. Оголошення теми уроку
IV. Етап засвоєння нових знань
1. Музичне сприймання. Й.С. Бах. Арія з оркестрової сюїти № 3.
2. Знайомство з творчістю композитора:
Йоганн Себастьян Бах (нім. Johann Sebastian Bach) - німецький композитор, органіст і скрипаль, один із творців світової музичної класики.
Творча спадщина Йоганна Себастьяна Баха надзвичайно велика, охоплює понад 1000 композицій, з них 320 світських і духовних кантат, багато мес, «Різдвяна» й «Великодня» ораторії, численні хорали, мотети, інструментальні та інші твори.
3. Музичний словничок
Арія (у перекладі з італійської означає «повітря») - невелика інструментальна п'єса наспівного характеру. Арії нерідко входили до складу барокових сюїт, наприклад, французьких сюїт Й.С. Баха.
Існують вокальні арії - це епізоди опер, оперет, ораторій або кантат, які виконують співаки-солісти у супроводі оркестру.
4. Аналіз музичного твору.
- Що таке арія? Дайте визначення.
- Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати?
- Який інструмент виконував головну партію «Арії»?
- Що ви можете сказати про характер прослуханого твору?
- Що ви можете сказати про мелодію твору? Оберіть з переліку слова, які характеризують мелодію твору: лірична, спокійна, схвильована, сумна, радісна, мелодійна, жвава, задумлива, святкова, енергійна, рухлива, трагічна, стримана.
- Який настрій викликала у вас ця музика?
- Що ви знаєте про її автора?
5. Бесіда з учнями про значення музики у житті людини.
У сучасному світі людина не уявляє себе без музики, котра лунає всюди: з екранів телебачення, на радіохвилях, в мережі Інтернет, у плеєрах, приймачах, мобільних телефонах. Науковцями доведено, ' що звукові хвилі маючій вплив на психіку, фізіологію, настрій та самопочуття людини. Більшість дітей та підлітків серед багатьох видів мистецтва віддають перевагу саме музиці. Але музику переважно слухають як фон, коли відпочивають або працюють, і тому не сприймають її повноцінно. Серед улюблених теперішніх мелодій - пісні, танцювальні ритми, мелодії творів композиторів, що звучать у сучасній обробці. ,
Музика дає насолоду і відпочинок, навчає справжніх почуттів та завжди поряд. Вона об'єднує людей різних країн, континентів, наче у дзеркалі відображаючи життя кожної людини. Чому її розуміють усі?
Музика зрозуміла нам, бо близька до людської мови. Найдавніший «музичний інструмент» - людський голос. Музика розповідає про те, що хвилює кожного: почуття, емоції, взаємини з іншими людьми, красу навколишнього світу тощо. Проте не всі музичні твори довговічні. Наприклад, більшість сучасних пісень мають коротке «життя», їхня популярність швидко минає, і тільки справжні музичні шедеври продовжують звучати впродовж сторіч. Довершені музичні твори спонукають замислитися, відчути і зрозуміти те, що прагнув донести до нас композитор. Арію Й.С. Баха із сюїти для оркестру
№ 3 теж вважають шедевром музичного мистецтва.
Музичний словничок
Шедевр (у перекладі з французької означає «головний твір») - це довершений у своєму жанрі твір, що отримав захоплені відгуки критики за надзвичайну майстерність. Шедевром музики називають найкращий витвір музичного мистецтва.
6. Робота зі схемою.
Поміркуйте, де ви маєте змогу чути музику.
7. Виконання творчого завдання.
Прослухайте мелодію композитора К.В. Глюка та створіть на папері за допомогою пензлика та акварельних фарб той образ, який навіяла вам музика.
8. Фізкультхвилинка «Відпочивай».
V. Вокально-хорова робота
1. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу.
2. Повторення пісні. О. Янушкевич «Веселкова пісня». Виконання творчого завдання.
Виконайте пісню під фонограму як справжній шедевр виконавця. Спробуйте записати ваш спів та спів своїх друзів на диктофон. Чи є зауваження до виконання пісні? Розкажіть про це. Поставте оцінку: «дуже добре», «добре», «треба краще», «старайся», «послухай інших» та «заспівай іще».
3. Розучування пісні. «Все це потрібно мені». Сл. та муз. А. Жит-кевича.
Знайомство з піснею та її змістом, розучування мелодії першого куплету та приспіву. Виконання першого куплету, приспіву під акомпанемент інструмента.
VI. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
- Що нового ви дізналися про значення музики в житті людини?
- Які твори у музиці називають шедеврами?
- Як впливає музика на людей? Як вона впливає на вас?
- Яка музика є вашою улюбленою? Поясніть, чому.
- Як ви гадаєте, чим відрізняється сучасна естрадна пісня від світових шедеврів? Наведіть приклади.
VII. Домашнє завдання.
Послухайте музику, яка вас оточує. Чи є там шедеври? Відшукайте серед шедеврів світової класики твори, схожі на «Арію» Й.С. Баха, та приєднуйтеся до проекту - створення буклета «Музика в нашому житті».
VIII. Вихід з класу під музику Й. Баха.
Урок 4
Тема. Що «живе» в музиці?
Мета. Ознайомити учнів із засобами музичної виразності - поняттями «мелодія», «лад», «гармонія», їхньою роллю у створенні музичного образу, ознайомити з творчістю В.-А. Моцарта на прикладі інструментального твору для оркестру, ознайомити із жанром «дивертисмент».
Розвивати вміння учнів надавати характеристику засобам виразності музичного твору: мелодії, ладу та гармонії, розвивати вміння добирати ілюстрації до музичного твору, продовжувати розвивати вміння уважно слухати музику та висловлювати власні музичні враження.
Виховувати ціннісне ставлення до музичного мистецтва та інтерес до класичної музики.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему, урок з елементами інтеграції.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет композитора В.-А. Моцарта.
Основні поняття для засвоєння: «мелодія», «лад», «гармонія» як засоби музичної виразності, їхня роль у створенні музичного образу.
Твори, що вивчаються на уроці:
- В.-А. Моцарт. Алегро із дивертисменту для оркестру №11.
- «Все це потрібно мені». Сл. та муз. А. Житкевича - виконання.
Хід уроку
I.Організаційний момент
1. Вхід під музику В.-А. Моцарта.
2. Музичне вітання.
II.Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування класу.
Розкажіть про значення музики у житті людини. Назвіть джерела, з яких ми можемо слухати музику кожного дня. Що таке шедевр? Назвіть шедевр Й. Баха, який звучав на попередньому уроці. Пригадуємо визначення поняття «мелодія».
III.Мотивація до навчальної діяльності.
1.Мотиваційна співбесіда
2.Оголошення теми уроку
IV.Етап засвоєння нових знань
1. Бесіда про засоби музичної виразцості. «Скринька композитора»
Подивіться уважно на чарівну скриньку композитора. В ній зберігаються всі засоби виразності, за допомогою яких композитор створює музику. Зазирнімо до скриньки та розгляньмо деякі з цих засобів.
Головним виражальним засобом музики є звук. Саме музичний звук відрізняється від будь-якого іншого звучання чи шуму. Він є обробленим, тобто фіксованим за висотою та тривалістю. Звуки створюють мелодію музичного твору.
Розгляньмо деякі засоби виразності, за допомогою яких композитор створює музику.
Мелодія у творі є найголовнішою, саме вона визначає всі засоби виразності (лад, ритм, тембр, темп, динаміку та інші).
Мелодія зазвичай має супровід. Хоча в народних піснях, танцях вона буває без супроводу. Від характеру мелодії залежить музичний образ твору.
Разом із мелодією «жив?» лад, без нього вона не могла б існувати.
Лад - це система зв'язків між музичними звуками. Звуки, які входять до нього, називають ступенями ладу. Найпопулярніші лади мають сім звуків, серед них найбільш уживаними є мажорний та мінорний.
Гармонія - одночасне звучання декількох звуків, це співзвуччя. Композитор об'єднує звуки у гармонію, яка супроводжує мелодію.
Гармонія робить музику приємною на слух, милозвучною. До одного звука приєднуються інші, утворюючи цілі акорди (декілька звуків, які звучать одночасно).
2.Музичний словничок
Мелодія - одноголосне вираження музичної думки, основний елемент музики.
Гармонія - об'єднання звуків у співзвуччя, це акорди та їхнє послідовне звучання.
Лад - система висотних зв'язків між музичними звуками. Найпопулярніші лади: мажорний, мінорний.
3. Музичне сприймання. В.-А. Моцарт. Алегро із дивертисменту для оркестру № 11. 4.Аналіз музичного твору.
• Які інструменти виконували основну мелодію твору?
• Чи вдалося вам почути гармонію, яка завжди супроводжувала мелодію?
• В якому ладі прозвучала музика?
• Чим, на вашу думку, особлива музика Моцарта? Який характер музичного твору? Доберіть до характеристики слова, що найбільше відповідають цьому музичному твору: радісна, сумна, лірична, святкова, спокійна, схвильована, мелодійна, жвава, задумлива, енергійна, рухлива, трагічна, стримана.
• Який настрій викликала у вас ця музика? Опишіть «картину», яку ви уявляєте, слухаючи твір.
Знайомство з творчістю композитора:
Вольфґанґ Амадей Моцарт - австрійський композитор, представник віденського класицизму. Творчий доробок Моцарта становить понад 600 творів: більш як 50 симфоній, понад 19 опер, велика кількість інструментальних концертів (зокрема 27 фортепіанних), 13 струнних квартетів, 35 сонат для скрипки, реквієм та багато інших інструментальних та хорових творів. Музика Моцарта стала вершиною класичної епохи за чистотою мелодії та форми.
5.Музичний словничок
Дивертисментом називають музичний інструментальний твір, що складається з декількох частин (переважно 4-10) і призначається для різних інструментальних складів (від одного інструмента до ансамблю з декількох інструментів або оркестру). 6.Знайомство з творчістю композитора:
Вольфґанґ Амадей Моцарт - австрійський композитор, представник віденського класицизму. Творчий доробок Моцарта становить понад 600 творів: більш як 50 симфоній, понад 19 опер, велика кількість інструментальних концертів (зокрема 27 фортепіанних), 13 струнних квартетів, 35 сонат для скрипки, реквієм та багато інших інструментальних та хорових творів. Музика Моцарта стала вершиною класичної епохи за чистотою мелодії та форми.
7. Виконання творчого завдання.
Демонстрація малюнків перед початком завдання. Прослухайте ще раз уривок із дивертисменту В.-А. Моцарта. Оберіть той малюнок, який найбільше підходить до цього музичного твору. Розкажіть про нього. Що ви бачите? Які засоби виразності використано в ньому? Поясніть свій вибір. На малюнках зображено різні життєві ситуації: голуб у небі; дитина, яка нюхає квіти; річка та міст тощо.
8. Фізкультхвилинка «Хвилинка драйву».
V.Вокально-хорова робота.
1. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя).
2. Виконання пісні. «Все це потрібно мені». Сл. та муз. А. Житкевича.
Розучування другого куплету пісні. Виконання окремих складних елементів мелодії пісні з ритмічним супроводом. Відпрацювання засобів виразності пісні: нюансів, відтінків, характеру тощо. Виконання пісні під акомпанемент та фонограмний супровід.
3. Виконання творчого завдання.
Зверніть увагу на ліричну мелодію пісні. Пам'ятайте, що звуки об'єднуються в музичні фрази, між якими беремо дихання. Пригадайте, як позначаються короткі звуки П, довгі звуки І т а довга з крапкою, а також пауза у звучанні Z . Виконайте приспів пісні ще раз із ритмічним супроводом - плесканням ритму пісні.
Спробуйте супроводжувати свій спів грою на музичному інстрменті в приспіві.
VI. Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія. Асоціативний метод.
- Одноголосне вираження музичної думки - це:
а) супровід;
б) мелодія;
в) фраза.
- Об'єднання звуків у співзвуччя - це:
а) гармонія;
б) лад;
в) інтервал.
- До основних музичних засобів виразності належать (виберіть зайве):
а) шум;
б) лад;
в) мелодія;
г) Штрих;
д) лінія;
е) гармонія; є) об'єм.
- Дивертисментом називають:
а) музичний твір, що складається з трьох частин;
б) музичний твір для одного інструмента;
в) музичний інструментальний твір, що складається з 4-10 частин.
VII. Домашнє завдання.
Послухайте музику, що лунає вас удома. Чи є серед прослуханих вами композицій твори для оркестру? Розкажіть про засоби їхньої виразності. Послухайте музику з телеекрана. Розкажіть про мелодію, лад та гармонію прослуханих творів. Якщо маєте бажання, створіть рекламу або сюжет рекламного ролика твору В.А. Моцарта.
VIII. Вихід з класу під музику В.А. Моцарта.
Урок 5
Тема. Як «рухається» музика?
Мета. Ознайомити учнів з поняттями «темп» та «ритм» як засобами музичної виразності, ознайомитися з творчістю композиторів Й. Баха та Дж. Россіні на прикладах їхніх музичних шедеврів.
Розвивати вміння учнів розрізняти на слух музичні темпи та визначати їх у музичних творах, вміння учнів виконувати ритмічні завдання та записувати ритмічний малюнок пісні відповідними тривалостями нот.
Виховувати інтерес до музичних шедеврів зарубіжної музики.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрети композиторів (Й. Баха, Дж. Россіні).
Основні поняття для засвоєння: «темп» та «ритм» як засоби музичної виразності.
Твори, що вивчаються на уроці:
- Й.С. Бах. Концерт № 5 для фортепіано з оркестром фа-мі- нор (Ларго).
- Дж. Россіні. «Тарантела».
- «Все це потрібно мені». Сл. та муз. А. Житкевича - виконання.
- «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва - розучування.
Хід уроку
I.Організаційний момент.
1. Вхід під музику Дж. Россіні.
2. Музичне вітання.
II.Актуалізація опорних знань: фронтальне опитування класу.
Розкажіть про засоби виразності музики: мелодію, лад, гармонію. Назвіть музичний твір, який ми слухали на попередньому уроці. Що ви знаєте про музичний твір дивертисмент? Розкажіть про його автора.
III.Мотивація до навчальної діяльності
· Мотиваційна співбесіда
· Оголошення теми уроку
IV.Етап засвоєння нових знань
1.Бесіда про засоби музичної виразності. «Скринька композитора».
Зазирнімо в нашу чарівну скриньку! У ній містяться такі засоби виразності, яких ви ще не знаєте.
Музика може «рухатися» в різних темпах. Пригадайте, як рухаються різні види транспорту. Наприклад, машина, поїзд, літак, метро, велосипед, човен або корабель рухаються з різною швидкістю. Музика також має певну швидкість звучання.
Із початку вісімнадцятого століття встановилося п'ять основних позначень темпу: дуже повільно - ларго (largo), повільно - адажіо (adagio), ходою (помірно) - анданте (andante), швидко - алегро (allegro), дуже швидко - престо (presto). У сучасному музичному мистецтві їх значно більше.
На мелодію твору завжди впливає ще один засіб виразності - ритм. Пригадайте музичні твори, які ви слухали в початковій школі. Ритмічний рисунок міг бути чітким та гострим, чеканним та маршовим, вальсовим та плавним.
2.Музичний словничок
Темп - це швидкість, з якою виконується музичний твір. Темпи поділяються на повільні, помірні та швидкі.
Ритм - це послідовне чергування і співвідношення тривалостей - звуків і пауз у музиці. Засобом вимірювання ритму є метр.
3.Виконання творчого завдання.
Розгляньте малюнки. На них зображено рух води, який можна порівняти з темпом музики. Як ви гадаєте, до якого малюнка слід підібрати музику в швидкому темпі, до якого - в повільному, а до якого - в помірному? На малюнках можуть бути зображені різні картини, що пов'язані з водою: спокійне море, джерело, водоспад тощо. 4.Знайомство з творчістю композитора: Джоаккіно Антоніо Россіні - італійський композитор XIX століття, автор 39 опер. Серед них були різні види опери - комічна і «серйозна». Оркестр у музичних творах відігравав велику ролЬ, він грав жваво, рухливо, блискуче.
5.Музичне сприймання. Й.С. Бах. Концерт № 5 для фортепіано з оркестром фа-мінор (Ларго); Дж. Россіні. «Тарантела».
6.Музичний словничок
Тарантела (італ. Tarantella) - один із найвідоміших італійських народних танців, поширений на півдні країни. Виконують його в парах, швидко і бадьоро.
Цікава історія виникнення назви танцю. За легендою, у XV-XVI століттях в Італії його вважали єдиним засобом порятунку від укусу отруйного павука тарантула. Танцювали швидко, підстрибуючи, виконуючи активні рухи.
7.Аналіз музичних творів.
- Розкажіть про засоби музичної виразності обох творів.
- Які інструменти виконували основну мелодію у кожному творі?
- Охарактеризуйте швидкість мелодії у кожному творі, скориставшись запропонованим рядом слів: спокійна, рухлива, стрімка, стримана, дуже швидка, помірна, повільна. Які з них найбільше відповідають першому твору, а які - другому?
- Які танцювальні рухи, на вашу думку, можна виконувати під музику Дж. Россіні? А які - під музику Й. Баха?
- Який настрій викликала у вас музика кожного твору? Опишіть картини, які виникли у вашій уяві.
8. Виконання творчого завдання «Утворіть ритм».
Розгляньте уважно графічне зображення ритмічного рисунка. Відтворіть його, плескаючи в долоні: спочатку повільно, тоді - помірно і нарешті - швидко та дуже швидко.
І І П І П П П І
А тепер візьміть ударний інструмент (бубон, маракаси або барабан) і заграйте на ньому під мелодію тарантели.
9.Фізкультхвилинка «Хвилинка рок-н-ролу».
V.Вокально-хорова робота
1.Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя).
2.Виконання пісні. «Все це потрібно мені». Слова та муз. А. Житкевича. Виконання пісні під фонограму. Конкурс на найкраще виконання пісні. Учні виконують її «ланцюжком».
3.Розучування пісні. «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва.
Прослуховування пісні, усвідомлення її змісту та характеру. Розучування першого куплету, виконання пісні за фразами, робота над ритмічним рисунком твору. Проплескування ритмічного рисунку. Виконання першого куплету пісні та приспіву під акомпанемент інструмента. Виконання пісні з солістом (куплет) та хором (приспір).
4. Виконання творчого завдання на повторення музичних творів для слухання.
Пропонуємо розглянути різні ілюстрації, які підходять до прослуханих на попередніх уроках творів. Завдання: пригадати музичні твори та обрати ілюстрації до них.
VI.Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
- Пригадайте, яку роль виконує ритм у музиці. Яким він буває?
- Які темпи музики ви знаєте? Назвіть ті, що запам'ятались.
- Придумайте ритмічні рисунки до вальсу, польки, тарантели, а також до репу і рок-н-ролу. Простукайте їх.
VII. Домашнє завдання.
Знайдіть фотоілюстрації танців у різних темпах. Придумайте танець в улюбленому темпі, але з різними ритмічними рисунками.
VIII. Вихід з класу під музику Дж. Россіні.
Урок 6
Тема. У гості до музичних інструментів.
Мета. Ознайомити учнів з різними музичними інструментами, поняттями «регістр», «діапазон», «тембр» як засоби музичної виразності, ознайомити учнів з творчістю композитора П. Чайковського на прикладах танців з балету «Лускунчик».
Розвивати вміння учнів розрізняти на слух музичні інструменти в творі П. Чайковського, вчити музикувати на шумових інструментах та створювати власні ритмічні імпровізації.
Виховувати інтерес до музичних шедеврів російської музики.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет П. Чайковського.
Основні поняття для засвоєння: «діапазон», «регістр», «тембр» як засоби музичної виразності, їхня роль у створенні музичного образу.
Твори, що вивчаються на уроці:
- П. Чайковський. Балет «Лускунчик»: танець феї Драже, вальс квітів, танець вівчарів.
- «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва - виконання.
Хід уроку
I.Організаційний момент
1. Вхід під музику П. Чайковського.
II. Актуалізація опорних знань: 1.виконання творчого завдання в парах.
До музики Дж. Россіні та Й. Баха підберіть із поданих малюнків ті, які найбільше підходять, визначте темп музики; до прослуханих танців у різних темпах підберіть малюнки та дайте характеристику темпу.
2.Музична вікторина
III. Мотивація до навчання.
1.Мотиваційна співбесіда
2.Оголошення теми уроку
IV.Етап засвоєння нових знань
1.Бесіда про музичні інструменти.
Музичні інструменти поділяють на групи залежно від способу видобування звуків. Кожен інструмент має своє неповторне звучання. Пригадайте: існують струнні, духові, ударні та клавішні інструменти. Струнні інструменти звучать тоді, коли торкаються їхніх струн, духові - коли в них вдувають повітря, ударні - коли в них ударяють, а клавішні - при натисканні клавіш. Чи можна їх розпізнати на слух? Як їх розрізнити? Зазирнемо в нашу чудову скриньку. Тут знайдемо одразу два засоби виразності - тембр і регістр.
2.Робота зі схемами: скринька музичних інструментів, регістри, діапазон.
3. Бесіда про тембральні характеристики музичних інструментів.
Кожен інструмент має своє неповторне звучання, свій тембр (забарвлення). До речі, голоси людей теж розрізняють за тембром. Тембр струнних інструментів не можна сплутати зі звучанням духових або ударних, а клавішні інструменти можуть імітувати кожен із них.
Цікаво знати, що кожен інструмент може видавати як найнижчий, так і найвищий звук. Цей обсяг звуків називають діапазоном. Прислухайтеся, мелодія може звучати, наче людський голос, інколи - високо, а буває - низько. Отже, кожен інструмент має свої можливості та звучить по-різному. Таку частину діапазону інструмента називають регістром.
Прислухайтеся, як звучать різні інструменти в танцях героїв у балеті «Лускунчик». Цей твір написав відомий вам композитор П. Чайковський. Пригадайте зміст казки з такою ж назвою. Саме в цьому балеті герої казки (фея Драже, квіти, вівчарі) танцюють і рухами «розповідають» казку. Неповторне забарвлення музиці надають музичні інструменти. Спробуйте розпізнати, які музичні інструменти виконують мелодію кожного танцю.
4.Музичний словничок
Тембр - «забарвлення» звуку. За тембром можна розрізняти звуки однакової висоти і сили, виконані на різних інструментах або різними голосами.
Діапазон - обсяг звуків музичного інструмента або голосу. Діапазон вимірюється від найнижчого до найвищого звуку.
Регістр - частина звукоряду, ряд звуків певної висоти, тембру. Розрізняють високий, середній та низький регістри.
5.Виконання творчого завдання. Перш ніж виконувати завдання, розгляньте малюнки. На кожному з них зображені музичні інструменти. Складіть малюнки так, щоб утворилося три групи: струнні, ударні, духові.
6.Музичне сприймання. П. Чайковський. Балет «Лускунчик»: танець феї Драже, вальс квітів, танець вівчарів.
Бесіда про творчість композитора П. Чайковського та його відомі балети.
7.Аналіз музичного твору.
- Звучання яких музичних інструментів вам вдалося розпізнати в балеті П. Чайковського? Які з них виконували головну мелодію кожного танцю?
- В яких регістрах звучать музичні інструменти в танці феї Драже? Як ви гадаєте, зі скількох частин складається цей танець?
- Який тембр мають струнні інструменти скрипка та арфа? Порівняйте їхнє звучання.
- Опишіть тембр духових інструментів: флейти, труби і валторни. В якому танці вони виконували основну мелодію?
- Як ви гадаєте, чи допомогли вам тембри музичних інструментів пригадати казку і «побачити» танці героїв балету?
8.Бесіда про творчість композитора П. Чайковського та його відомі балети.
9.Фізкультхвилинка «Хвилинка танцювальна».
V.Вокально-хорова робота
1.Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу.
2.Виконання пісні. «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва.
Розучування другого куплету пісні. Виконання окремих складних елементів мелодії пісні з ритмічним супроводом. Відпрацювання засобів виразності твору: нюансів, відтінків, характеру тощо. Виконання пісні під акомпанемент та фонограмний супровід.
3.Виконання творчого завдання.
Оберіть той музичний інструмент, який допоможе звучати пісні ще краще.
Об'єднайтесь з друзями в групи:
- перша група буде фати на ударних інструментах весь куплет;
- друга група виконає приспів на металофонах;
- третя група - співає пісню.
А тепер обміняйтеся групами. Хто найкращий?
VI.Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
- На які групи поділяють музичні інсфументи? Чим відрізняються тембри інструментів КОЖНОЇ фупи?
- Що таке регіст? Які регістри ви знаєте? В якому регістрі співають ваші друзі?
- Який танець із балету П. Чайковського «Лускунчик» вас найбільше вразив? Розкажіть.
Приєднуйтеся до наших друзів - послухайте сучасні обробки музики П. Чайковського.
Розгляньте зображення сучасних електронних музичних інструментів: елеетрооргана, електрогітари, синтезатора тощо. Що ви знаєте про особливості їхнього звучання? Чим їхній тембр відрізняється від звучання звичайних інструментів? Порівняйте.
VII.Домашнє завдання. Послухайте музику, яка лунає у вас вдома. Які інструменти створюють музичний супровід? Охарактеризуйте тембр кожного інструмента. Прислухайтеся, в якому регістр звучить музика. Якщо маєте бажання - подивіться в Інтернеті відеоуривки балету П. Чайковського «Лускунчик». VIII.Вихід із класу під музику П. Чайковського.
Урок 7
Тема. Як розповідає музика?
Мета. Ознайомити учнів з поняттям «динаміка» музичного твору та основними позначеннями голосного та тихого звучання музики, а також творчим спадком російського композитора С. Рахманінова.
Розвивати вміння учнів розрізняти на слух динаміку музичного твору та надавати характеристику цього засобу музичної виразності, вміння прослідковувати зміну настрою та зміни динаміки музичного твору на прикладі прелюдії Рахманінова, розвивати вміння фіксувати за допомогою знаків та визначати зміну динаміки твору, вміння учнів виконувати мелодію пісні ланцюжком.
Виховувати інтерес до музичних шедеврів російської музики, ціннісне ставлення до шедеврів музичного мистецтва.
Тип уроку: комбінований, урок заглиблення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет С. Рахманінова.
Основні поняття для засвоєння: «динаміка» як засіб музичної виразності, її роль у створенні музичного образу, динамічні відтінки: Р (форте), Р (піано).
Твори, що вивчаються на уроці:
- С. Рахманінов. Прелюдія № 5 для фортепіано (соль-мінор).
- «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва - виконання.
- «Пісня про чарівників». Муз. Г. Гладкова, сл. В. Лугового - розучування.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
1.Вхід під музику С. Рахманінова.
2.Музичне вітання
II.Актуалізація опорних знань.
Які музичні інструменти ви знаєте? Розкажіть про засоби виразності: тембр, діапазон, регістр. Які музичні твори ми слухали на попередньому уроці? Розкажіть про балет П. Чайковського.
III. Мотивація до навчання.
1.Мотиваційна співбесіда.
2.Оголошення теми уроку
IV.Етап засвоєння нових знань
1.Бесіда про динаміку та динамічні відтінки.
У музиці є ще один засіб виразності, який допомагає композитору передати настрій і характер свого твору. Якщо той самий твір зіграти спочатку тихо, а потім гучно, то зміниться характер музики. Автор музичного твору завжди відчуває, де і коли слід змінити силу звучання.
Зміна сили звучання - це динаміка. Гучність звука (динаміка) - це ще один засіб виразності, який допомагає композитору передати настрій і характер музики. Мелодія може звучати тихо, тобто - піано (Р), або гучно, тобто - форте (Р). Якщо ці слова вимовити разом - вийде знайома вам назва «фортепіано». Гучність звука завжди залежить від сили звучання. Виконавець музики може змінити гучність звучання за допомогою техніки гри.
2.Музичний словничок
Зміну сили гучності у музиці називають динамікою. Динамічні відтінки музики - Р (форте) -
голосно, Р (піано) - тихо.
3. Музичне сприймання. С. Рахманінов. Прелюдія № 5 для фортепіано (соль-мінор).
4. Аналіз музичного твору.
- Визначте характер мелодії. Чи вдалося вам відчути зміну темпу, настрою твору?
- Чи повторювалась мелодія? Як ви гадаєте, зі скількох частин складається цей твір?
- Порівняйте гучність звучання на початку, в середині та в кінці музичного твору.
- Розкажіть про засоби виразності прелюдії (лад, гармонію, темп, тембр, регістр).
- Яка картина постає у вашій уяві під музику С. Рахманінова?
5.Виконання творчого завдання.
Прослухайте прелюдію ще раз, візьміть олівець і запишіть динаміку цього твору, використовуючи знаки F та Р.
За допомогою пензлика і фарб спробуйте намалювати музику С. Рахманінова. Доберіть той колір, з яким у вас асоціюється прелюдія, а динамічні відтінки зобразіть різними відтінками цього кольору. Музика, як і живопис, має свої відтінки. Вийде кольорове зображення музики.
6.Бесіда про композитора.
Знайомство з творчістю композитора:
Сергій Васильович Рахманінов - російський композитор, піаніст і диригент, один із яскравих представників фортепіанного мистецтва. Серед його творів багато прелюдій, етюдів, варіацій, концертів для фортепіано з оркестром.
7.Музичний словничок
Прелюдія (від латинських слів ргае - «перед» та Шив - «гра») - невелика інструментальна п'єса, яка може передувати іншій п'єсі.
8. Фізкультхвилинка «Хвилинка відпочинку».
V.Вокально-хорова робота
1. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голову (за вибором вчителя).
2. Виконання пісні. «Наша шкільна країна». Муз. Ю. Чичкова, сл. К. Ібряєва.
Учні співають під фонограмний супровід. Конкурс «Найкращий співак класу».
3. Розучування пісні. «Пісня про чарівників». Муз. Г. Гладкова, сл. В. Лугового.
Вивчення особливостей мелодії та ритму твору. Виконання пісні за фразами та спів із показом рукою руху мелодії.
4.Виконання творчого завдання.
Пропонуємо вам пограти з друзями в гру «Веселий ланцюжок».
Заспівайте перший куплет «Пісні про чарівників» ланцюжком: кожен з ваших друзів по черзі виконуватиме тільки один звук (склад) пісні. З цих звуків має утворитися мелодія куплету. Приспів викону¬ємо разом. Хто пропустить свій звук (склад) - увесь куплет танцює власну імпровізацію.
5.Творче завдання на виявлення темпу музики.
Пригадайте музичні твори, які ми слухали на попередніх уроках. Всі вони виконувались у різних темпах. Розгляньте таблицю та пригадайте звучання цих творів. Визначте темп кожного твору й оберіть один варіант відповіді. Порівняйте свої відповіді з відповідями однокласників.
VI.Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
- Пригадайте, що таке гучність звуку в музиці. Як називають голосне і тихе звучання мелодії?
- Охарактеризуйте динаміку музики у прелюдії С.Рахманінова.
- Як динаміка пов'язана з кольором? Що спільного між музикою і живописом?
- Який твір називається прелюдією?
- Який настрій у вас викликала музика композитора?
- Розкажіть про засоби виразності прелюдії С. Рахманінова і «Пісні про чарівників» Г. Гладкова.
VII. Домашнє завдання.
Послухайте музику, котра лунає у вас удома. Чи різної вона динаміки? Розкажіть про неї, пригадавши всі засоби виразності. Намалюйте динаміку свого улюбленого музичного твору. Спробуйте підібрати до нього відтінки кольорів.
VIII.Вихід з класу під музику С. Рахманінова.
Урок 8
Тема. Музична скарбничка композитора.
Мета. Ознайомити учнів з творчістю Дж. Верді на прикладі тріумфального маршу з опери «Аїда», узагальнити знання учнів з теми, повторити всі засоби музичної виразності, які вивчали протягом чверті, визначити рівень навчальних досягнень уч¬нів з теми.
Розвивати вміння учнів розрізняти та впізнавати на слух музичні твори й пісні, які виконувалися, вміння робити узагальнення та власні висновки, навички виконувати пісні.
Виховувати інтерес до музичних шедеврів зарубіжної класики, ціннісне ставлення до шедеврів музичного мистецтва.
Тип уроку: комбінований, урок узагальнення знань.
Обладнання: музичний інструмент, програвач, мультимедійна дошка, ілюстрації до музичного твору та пісні або мультимедійна презентація, портрет Дж. Верді.
Основні поняття для засвоєння: засоби музичної виразності, їхня роль, у створенні музичного образу - узагальнення.
Твори, що вивчаються на уроці:
- Дж. Верді. Тріумфальний марш із опери «Аїда».
- «Пісня про чарівників». Муз. Г. Гладкова, сл. В. Лугового - виконання.
Хід уроку
I.Організаційний момент
1. Вхід під музику Дж. Верді.
2. Музичне вітання
II. Узагальнення знань. Проведення тестування з теми «Види музичного мистецтва».
Запитання до теми :
1. Одноголосне вираження музичної думки:
Супровід
Мелодія
Фраза
2. Об'єднання звуків у співзвуччя:
Гармонія
Лад
Інтервал
3. Мистецтво організації музичних звуків:
Шедевр
Музика
Гармонія
4. Епізод опери, оперети, ораторії або кантати, який виконується співаком-солістом у супроводі оркестру:
Мелодія
Клас
Сюїта
5. Довершений у своєму жанрі твір, що отримав захоплені відгуки критики за надзвичайну майстерність:
Концерт
Шедевр
Симфонія
6. Об'єднання звуків у співзвуччя, це акорди та їх послідовне звучання:
Лад
Діапазон
Гармонія
7. Система висотних зв'язків між музичними звуками:
Лад
Фраза
Гармонія
8. Музичні інструментальні твори, що складаються з декількох частин (4-10 частин):
Соната
Дивертисмент
Концерт
9. Швидкість, з якою виконується музичний твір:
Тембр
Динаміка
Темп
10. Чергування звуків різної тривалості:
Ритм
Тембр
Динаміка
11. Обсяг звуків музичного інструмента або голосу:
Регістр
Діапазон
Ритм
12. «Забарвлення» звуку:
Тембр
Темп
Ритм
3. Бесіда про засоби музичної виразності - узагальнення.
Розгляньте «квітку таланту» (підручник, с. 42). Кожна пелюстка означає один із засобів музичної виразності.
Озвучте назви пелюсток та порівняйте свої відповіді з відповідями однокласників.
Чи все ви пригадали?
(Мелодія, лад, гармонія, темп, тембр, динаміка, ритм, регістр).
4. Виконання творчого завдання «Озвуч картину».
Розгляньте зображену сцену з оперного спектаклю (підручник с. 43). Уявіть музику, яка її озвучує. Грає один інструмент чи цілий оркестр? Яка динаміка твору: голосно чи тихо звучить музика? Визначте регістр - високий, низький, середній або їхнє поєднання. Який темп музики: повільний, помірний чи швидкий? Який музичний лад: мажорний чи мінорний? Який ритмічний рисунок: плавний, чіткий, чеканний чи уривчастий? А зараз прозвучить відгадка - послухайте музику!
5. Музичне сприймання. Дж. Верді. Тріумфальний марш із опери Аїда».
Про оперу:
«Аїда» - опера Дж. Верді в чотирьох діях. У ній музичне мистецтво досягла нових вершин. Кожний із героїв - Аїда, Радамес, Амнеріс, Амонасро, Рамфіс - мають неповторний характер і образ.
В опері йдеться про війну Єгипту з Ефіопією, а також про кохання єгипетського полководця Радамеса й ефіопської царівни Аїди. Тріумфальний марш «розповідає» про блискучу перемогу єгиптян над ефіопами і повернення Радамеса з військом додому.
6. Аналіз музичного твору.
- Чим особлива ця музика?
- Визначте жанр та характер музичного твору. Обгрунтуйте свою думку.
- Які засоби виразності вам вдалося розпізнати?
- Розкажіть про мелодію, лад, гармонію, ритм, темп, регістр, динаміку твору.
- Який настрій «навіяла» вам музика?
7. Бесіда про композитора.
Знайомство з його творчістю:
Джузеппе Фортуніно Франческо ВЕРДІ - видатний італійський композитор, диригент. Автор понад 26 опер, квартету та реквієму. Найвідоміші опери Верді - «Бал-маскарад», «Ріґолетто», «Травіата», «Трубадур», «Фальстаф», «Отелло», «Аїда». Вони й донині не сходять зі сцен оперних театрів усього світу.
8. Виконання творчого завдання.
Що об'єднує музику з іншими видами мистецтва? Розгляньте таблицю. Серед поданих нижче слів та словосполучень виберіть ті, які найточніше характеризують зв'язок кожного виду мистецтва з музикою.
Вид мистецтва
Театр
Цирк
Живопис
Скульптура
Кіно
Хореографія
Література
1. Танець і жест.
2. Застигла музика в кольорі.
3. Застигла музика в бронзі.
4. Слово.
5. Сценічна дія і слово.
6. Сценічна дія і зйомка.
7. Акробатика, дресура.
9. Фізкультхвилинка «Хвилинка маршу».
10. Музична вікторина. Завдання: за вступом впізнайте музику, назвіть композитора та назву музичного твору.
11. Поспівка. Вправи для розвитку музичного слуху та голосу (за вибором вчителя).
12. Виконання пісні. «Пісня про чарівників». Муз. Г. Гладкова, сл. В. Лугового.
Вивчення другого куплету пісні та виконання твору під фонограмний супровід. Конкурс на найкраще виконання.
13. Виконання творчого завдання. «Впізнай пісню».
За поданими ілюстраціями впізнайте пісні, які ми вивчали раніше на уроках, та заспівайте їх. Хто найшвидше впізнає мелодію пісні? (Малюнки до вивчених пісень: «Веселкова пісня» О. Янушкевич, «Все це потрібно мені» А. Жигкевича, «Наша шкільна країна» Ю. Чичкова, «Пісня про чарівників» Р.Гладкова).
III. Підсумок уроку
- Пригадайте та назвіть всі засоби виразності, про які ми дізналися впродовж вивчення теми.
- Назвіть музичні твори, які ми слухали. В чому особливості їхнього звучання?
- Який твір Дж. Верді ви знаєте? В чому особливості звучання і маршу? Як він називається?
- Який настрій у вас викликала музика композитора?
IV. Домашнє завдання.
Послухайте музику, що лунає у вас удома. Які засоби виразності ви почули в прослуханих творах? Розкажіть про них своїм друзям та рідним. Намалюйте свої улюблені пісні, котрі вивчали протягом теми.
V. Вихід з класу під музику Дж. Верді.